wtorek, 28 listopada 2023

gawrony

 To jest gawron. 


Gawron to czarny ptak większy od kawki i lśniąco błyszczącoczarny z granatowym połyskiem. Ma łysy dziób, czyli bez piór aż do oka, tylko młode mają tam pióra, potem śmiesznie łysieją. Samiec wygląda tak samo jak samica. 


Gawrony coraz częściej występują w miastach, chociaż nie wszędzie są, a nawet tam, gdzie są, nie widuje się ich co roku. Czasem są, czasem prawie ich nie ma. Na zimę część z nich odlatuje, a do nas przylatują gawrony ze wschodu i północy. Bo gawrony nie lubią zimna i często giną z powodu mrozu, po mroźnej nocy nieraz można pod drzewem natknąć się na zmarzłego na śmierć gawrona. 

Gawrony są ptakami nie tylko miejskimi, zamieszkują wszelkie tereny z kępami wyższych drzew, także poza miastem. Jedzą wszystko, co znajdą i co da się złapać. Są trochę gapiowate i sprytne kawki często zabierają większym od nich gawronom jedzenie dosłownie z dzioba. Bo gawrony często przebywają w towarzystwie kawek.


Gawrony poruszają się po ziemi krocząc. :) Są niezwykle dostojne i stosunkowo niepłochliwe, chociaż uciekają przed człowiekiem szybciej niż kawki.  Siedząc na wysokich gałęziach, gawrony wydają różne ciekawe dźwięki, o które nikt by ich na pierwszy rzut oka nie podejrzewał, w każdym razie nie jest to typowe "krakrakra". Śpiewający gawron wyciąga się charakterystycznie do przodu. 


W jesieni gawrony często łażą z orzechami włoskimi w dziobie. 


Potrafią taki orzech rozłupać albo schować gdzieś w trawie na czarną godzinę. Schowane orzechy przypadkowo może znaleźć i spałaszować każdy inny zwierz, bo gawron raczej nie pamięta, gdzie ma spiżarnię. A jeśli nic go nie znajdzie, taki orzech wiosną wyrasta w piękne młode drzewko.

Gawrony często denerwują ogrodników, bo ryją w ziemi w poszukiwaniu owadów, wykopując młode rośliny i dziurawiąc trawniki. Na terenach rolniczych stada gawronów latają zaraz za traktorem, jeśli akurat wykonywana jest orka albo przerzucane siano.

Gawrony budują gniazda z patyków w koronach wysokich drzew.


Zwykle gniazdują w koloniach. Mają jeden lęg w roku, składają 3-5 jajek, wysiadują 17 dni. Gniazdują od kwietnia do czerwca. Młode gawronki jakiś miesiąc siedzą w gnieździe, a rodzice dzielnie je karmią.


Gawron bywa dość pospolity, chociaż nie wszędzie i nie zawsze. Jest objęty częściową ochroną. 

Więcej zdjęć gawronów tu :klik:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę jakoś podpisywać komentarze.