wtorek, 12 grudnia 2023

kos

 To jest kos:


do tego samiec. Samiczki kosa nie są czarne, tylko brunatnoszare, mają też szare, nie pomarańczowe dzioby. Brzuch samiczki kosa jest w łatki. 


Młode kosy mają więcej rudego, szczególnie na brzuszku:


Kiedy kos po locie ląduje na ziemi, gałęzi czy na czymkolwiek, w charakterystyczny sposób zadziera ogon, łapiąc równowagę:


Kosy są popularne w całej Polsce. Kiedyś częściej spotykało się je w lasach, teraz polubiły towarzystwo człowieka i mieszkają w parkach, ogrodach, na miejskich zieleńcach, w pobliżu wiejskich domostw. Często widzi się kosa biegnącego czy raczej skaczącego wzdłuż ogrodowej ścieżki aż pod same nogi spokojnego obserwatora. Kosy uwielbiają się kąpać w wanienkach i poidełkach dla ptaków, a także po prostu w kałużach.


Do niedawna kosy odlatywały na zimę, teraz coraz częściej zostają u nas cały rok, zwłaszcza kosy miejskie. W środku zimy można usłyszeć ich melodyjne pogwizdywanie, ale najgłośniej i najczęściej śpiewają wiosną. Kos-samiec siada na jakimś wysoko położonym punkcie, może być to dach, czubek drzewa, antena na dachu - i wyśpiewuje.


Wiosną  - i nie tylko wiosną - można zauważyć kosy odganiające się nawzajem ze swojego terytorium albo od karmnika. Bo do karmników przylatują z dużym upodobaniem.  Niestety, mają instynktowny przymus grzebania w ziemi (jeśli na jesieni jakiś ptak grzebie w opadłych liściach, na 90% mamy kosa) i przy karmniku robią masę bałaganu, jeśli tylko mają w czym. 



W cieple dni można zobaczyć kosa-plażowicza, grzejącego się na słońcu.




Kosy jedzą wszystko, chociaż najczęściej zajadają owoce i jagody. W zimie z upodobaniem objadają krzaki irgi czy berberysu.

Młode karmią najczęściej dżdżownicami i na wiosnę często widzimy kosa (albo kosicę) z dziobkiem pełnym robali.

Kosy budują gniazda w krzakach i zaroślach, zwykle niezbyt wysoko. Używają do budowy gałązek i trawy, a w środku wylepiają gniazdo wilgotna ziemią, która po zaschnięciu tworzy skorupkę. Zaczyna gniazdować w marcu i do sierpnia potrafi wyprowadzić nawet trzy lęgi.  Jednorazowo składa 3-5 jaj. 


Młode kosy nie wylęgają się wszystkie naraz, tylko w kilkudniowych odstępach. Jajka wysiadywane są ok. 13 dni, potem przez dwa tygodnie rodzice karmią młode w gnieździe

a potem jeszcze ze 20 dni opiekują się maluchami po wyfrunięciu z gniazda.


Kos jest ptakiem niezwykle sympatycznym i pięknie śpiewającym, więc pomimo robionego czasem bałaganu w ogrodzie czy pożarcia jakichś ogrodowych jagódek ludzie generalnie lubią kosy. Kosy nie unikają ludzi i w zasadzie wcale się ich nie boją. Są gatunkiem chronionym. 

Więcej zdjęć kosów tu :klik:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę jakoś podpisywać komentarze.