niedziela, 17 grudnia 2023

sikorka modra

 Tak wygląda sikora modra:


Jest mniejsza od bogatki :klik: i inaczej umaszczona. Ma niebieską, nie czarną czapeczkę i czarną krechę przecinającą oko, jak opaska ninja. Samiczka i samiec wyglądają niemal identycznie, samczyki mają trochę bardziej jaskrawe kolorki i wyraźniejszy krawacik, chociaż krawacik każdej modraszki w porównaniu z każdą bogatką jest szczątkowy.


Sikorka modra jest śmiała, mało płochliwa i wszędobylska. Chętnie zagląda do karmników. Często można ją zobaczyć, jak wisi do dołu łebkiem na jakiejś cieniutkiej gałązce i zajada jakiś owoc albo wybiera mszyce. Można ją spotkać wszędzie, jest pospolita w całej Polsce. Mieszka w lasach (raczej liściastych), parkach, na skwerach i zieleńcach, w ogrodach, w przyulicznych drzewach. Zjada owady, drobne żyjątka, ale także nasiona i jagody. 


W warunkach naturalnych modraszki najczęściej gnieżdżą się w dziuplach, o które na wiosnę dzielnie walczą. W ogrodach chętnie korzystają ze skrzynek lęgowych.


Gniazdo wewnątrz dziupli czy skrzynki buduje z mchu, włosów i piór. Modraszka składa jednorazowo od 7 do kilkunastu jaj, w dobrych warunkach albo gdy straci pierwszy lęg może gniazdować dwukrotnie - od kwietnia do czerwca-lipca. Wysiaduje dwa tygodnie, dzieci karmi w gnieździe około 3 tygodni, potem małe wylatują i bywają jeszcze jakiś czas podkarmiane, chociaż zwykle są już samodzielne.  Młode modraszki są ciemniejsze niż dorosłe.



Na zimę w zasadzie nie odlatują, chociaż mogą przenosić się w cieplejsze niezbyt dalekie rejony (stąd "nasze" modraszki nie muszą zimować u nas, a mogą do nas zalatywać ptaki z północy i wschodu). Zimę spędzają w większych grupach, często w wymieszaniu z bogatkami i czasem innymi drobnymi ptakami. 

Przy karmniku modraszki są niezwykle zadziorne, potrafią odpędzić większe bogatki. Zaniepokojone albo chcąc wystraszyć konkurencję, syczą. 


Modraszki cieszą się ogólną sympatią, bo są śliczne, sympatyczne i niepłochliwe, a przy tym pomagają ogrodnikom tępić różne szkodliwe robale. Sikorki modre są objęte ochroną. 

Więcej zdjęć modraszek tu :klik:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę jakoś podpisywać komentarze.